pn-pt 8.00 - 16.00
sobota: 9.00 - 13.00 (od kwietnia do września)
Facebook

Ile lat wytrzyma deska kompozytowa?

 

Deska kompozytowa na taras jest nadal jednym z głównych wyborów Polaków. Wynika to m.in. z jej wytrzymałości, która może sięgnąć wielu lat. Może, ale pod warunkiem, że odpowiednio zadbasz o wykonaną z desek nawierzchnię.

Czy istnieje magiczna liczba, która określa, ile lat można spodziewać się, że taki taras przetrwa w nienaruszonym stanie? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. Wyjaśniamy, od czego zależy trwałość kompozytu na tarasie i co zrobić, aby maksymalnie przedłużyć jego żywotność.

Co ma wpływ na trwałość deski kompozytowej?

Ile lat wytrzyma deska kompozytowaTrwałość deski kompozytowej na tarasie zależy od wielu czynników – zarówno pogodowych, jak i technicznych. Wszystko zaczyna się od wybrania odpowiedniego materiału (deska desce nierówna), a potem jej prawidłowym zamontowaniu i utrzymaniu (zgodnie z rekomendacjami producenta).  Są tak naprawdę 4 główne obszary, które wpływają na trwałość kompozytowej posadzki tarasowej:

  • – materiał konstrukcyjny – deski kompozytowe zazwyczaj składają się z mieszanki drewna i tworzyw sztucznych (polietylen czy polipropylen). Wpływ na trwałość desek ma zarówno jakość tych materiałów, jak i to, w jakich proporcjach zostały połączone, 
  • – zastosowanie technologii ochronnych – producent może zastosować np. powłoki UV czy dodatkowe warstwy zabezpieczające deski przed wpływem czynników środowiskowych. Zazwyczaj oznacza to wyższą cenę produktu, ale w perspektywie wielu lat użytkowania, warto taki wydatek ponieść,
  • – montaż i konserwacja – poprawnie zainstalowana deska kompozytowa oraz regularne czyszczenie (zgodnie z zaleceniami producenta) mogą pozytywnie wpłynąć na jej żywotność,
  • – warunki atmosferyczne – deski kompozytowe na taras są narażone na działanie deszczu, śniegu, słońca czy wiatru. Ekstremalne i zmienne warunki pogodowe to wyzwanie dla wszystkich typów podłóg, również dla tych kompozytowych. 

Jak przedłużyć trwałość deski kompozytowej?

Chociaż wiele z tych czynników jest poza kontrolą użytkownika, znamy sposoby na ochronę desek tarasowych. Skutecznym sposobem na utrzymanie ich w dobrej formie nawet przez 30-40 lat (tak deklarują niektórzy producenci) jest na pewno okresowe czyszczenie – usuwanej resztek liści, zamiatanie, ścieranie ptasich odchodów, kurzu, błota czy popiołu z kominów. Odkurzanie i mycie tarasu to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. 

Dobre efekty daje też impregnacja i ochrona przed promieniowaniem UV. Można to zrobić poprzez olejowanie lub lakierowanie specjalnymi preparatami. Ta dodatkowa warstwa ma jeszcze jeden cel – chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez przesuwanie krzeseł czy nacisk stołów albo kółek grilla.

Ważne jest, aby regularnie przeglądać deski tarasowe i na bieżąco reagować na niepokojące zmiany w ich strukturze. Najlepiej robić takie kontrole co roku, po zimie. Pozwoli to szybko zareagować na ewentualne problemy i tym samym zmniejszyć skalę zniszczeń. 

Nasze produkty

Sprawdź nasz ofertę desek

Jesteśmy blisko

Sieć dystrybucji w całej polsce

Pliki do pobrania

Sprawdź jakie pliki udostępniamy